Eddigi OPI-programok
Hol volt, hol nem volt… (hosszú, de szép mese 😊)
Előbb volt a „nem volt”, aztán 10 önkéntes kultúramívelő létrehozta a „volt”-ot, ami azóta van…Úgy nevezik őket, hogy az OPI Egyesület tagjai. Tavaly áprilisban létrehoztak egy csapatot, mely azt tűzte ki céljául, hogy megpróbál cseppeket csempészni a nyíregyházi kulturális tengerbe. Igaz, e cseppek picit másak: nyomokban sem tartalmaznak durva, erőszakos vagy arra buzdító mondanivalót, nem trágár vagy alpári a stílusa az előadásoknak, sem politikai, sem vallási, faji, nemi hovatartozásában nem sért senkit, nem lefelé húz, hanem a pedagógia számtalan fortélyos eszközével emeli a nézőtéren ülőt, miközben lelki és általános műveltségi szinten is adni próbál. S ez annak a tíz (alkalmanként + vagy - 1-2) személynek a lelkesedésével valósult meg, akik minden szerdát egy új premierként éltek meg, díszbe öltözve várták a nagyérdeműt és a rendezvények közreműködőit.
Az ember nem győz hálát adni azokért a csodás estekért, amelyeken jobbnál jobb művészek keresték a közönség kegyeit. Meg is találták! Sokan sokszor állva tapsolva adták jelét elragadtatásuknak, s ezeket a perceket a fellépő szereplő éppúgy elraktározta a lelkében, mint a programok szervezői.
A teljességre nem is törekedve jut eszembe pár név, pár pillanat…
Hisz meghívhattuk a Kossuth-díjas Jávori Ferencet, a Budapest Klezmer Band vezetőjét, aki a Magyar Versmondók Egyesületének elnökét kísérte zongorajátékával, Lutter Imrét! Örök élmény marad a versestje, akárcsak napjaink egyik legfelkapottabb színészéé, Klem Viktoré. De a debreceni operaénekesnő, Simon Erika produkciója is maradandó emlék lesz a Trio Consorttal! A mátészalkaiak közel húszan húzták, mikor a Szalka Consort adott koncertet vonósaival. De volt többször is vendégünk a cívis városból Luca Balduccio is, ki szicíliaiként autentikusan hozta a dolce vita-hangulatot. Ugyancsak sokszor örvendeztet meg minket a fővárosból Orbán Bori (a magyar Piaf), aki Pánczél Kristóffal minőségi tematikus esteket ad a nyíregyháziaknak. Budapestről érkezett a Filmszakadás c. színmű is Básti Andrea és Barna László előadásában, akik igazi visszatérő kedvencek a megyeszékhelyünkön.
Igaz, színpadi művet a helyiek előadásában is láthattunk: Spiró György Milliomosok c. egyfelvonásosát Kokas Róbert és Papp Erika vitte sikerre, míg a Joker c. darabot Sebők Misó diák és színtársulati barátai mutatták be a publikum hatalmas tetszésére.
Felejthetetlen műsort láthattunk a tánc világnapján városunk tehetségeinek közreműködésével, a magyar film napjára Karády Katalin és Jávor Pál élete elevenedett fel előttünk, visszarepültünk a 80-as évekbe a Modul együttessel, akik a magyar filmek zenés történetének feldolgozásában is segítségünkre voltak. A helyi zenekarok mindenben partnerek: olyan lelkesen álltak, állnak a fiatal OPI mellé, mint akik jelenlétükkel, nevükkel támogatnak egy hasznosnak tűnő kezdeményezést. Ilyen a Polip Band (Lepergett homokóra – Záray—Vámosi-emlékest), a SenioRock (10 év Cipő nélkül), az LK Beat zenekar (10 éves jubileumi koncert), a VOX (Csa-csa-csa, Latin est, ABBA), a Zéta (Petőfi-versest), a Kreisler Duo és a Dolce Trio (több műsor szereplői), az AdHoc zenekar (Czóbel Minka-est), de a Folk Night Band vagy Sipos Izolda neve is e lista része, hisz ők a hungarikummá lett magyar nótát és népdalokat népszerűsítették a műsorokban, hogy a közönség minden rétegének kielégítsük az igényeit. Az észak-írországi Granville Pillar, a francia Gerome, Nyomtató Enikő színésznő, a rádiós szerkesztő Zentai Edit és a Mandala Dalszínház művésze, Cserjési Beatrix sem mondott még soha nemet egyetlen felkérésünkre sem, amit a rajongóik mindig megköszöntek.
Az ismeretterjesztés kissé sem burkolt formája az OPI-nál a 80 nap alatt a Föld körül c. sorozat, melynek programjain olyan előadókat hallgathatott már meg az utazni szerető vendégsereg, mint a 111 országot bejárt Sipos László, dr. Kiss Ferenc, a nyíregyházi egyetem Környezettudományi Intézetének volt igazgatója, a sóstói múzeumfalu egykori vezetője, dr. Páll István, de volt vendégünk a Bálint házaspár, kik éveken át éltek Afrikában, a Grammy-díjra jelölt világhírű zeneszerző Szabó Sándor és Barkóczi Bea táncművész. A Nagykállói Váralapítvány elnöke, Jónás Sándor Vietnámba kalauzolt el minket, Pásztor Attiláné, Farkas Éva és Sz. Kántor Éva tanárnők Srí Lankát, Norvégiát, Izlandot, Jordániát és Indiát akarták bemutatni a kíváncsi karosszékes útitársaiknak, de a sokszoros magyar latintáncbajnok, Bandi Ferenc is színes világkörüli útra invitált minket egy óceánjáró hajó fedélzetén!
Rengeteget tanulhattunk a köztünk élő legendákról a KETTEN AZ ÚTON és a NYÍREGYHZA KINCSESHÁZA c. sorozatok előadásaiból is. Így lehetett vendégünk a város első női díszpolgára, a botanikus kert alapítója, Boronkay Ágnes, a 2-szeres Európa-bajnok úszó, Kovács Rita, a Primavera Táncegyüttes alapítója, Feketéné Kun Ildikó, de megtisztelt minket H. Németh Katalin grafikusművész, a Benczúr Kör vezetője, a népszerű író-újságíró házaspár, Kováts Judit és Kováts Dénes, a Mandala Dalszínház vezetője és felesége, Bódis Gábor és Vajnárovics Viktória, a polihisztor tanár-zenész-tolmács dr. Csiky Nándor stb.
Olykor csupán meglepetésként érkeztek az előadásokra egészen kivételes tehetségű közszereplők, gyermek közreműködők. Így örülhettünk például Tarczy Gyulának, aki költői vénáját csillogtatta meg egy barátja tiszteletére írt verseiben, Zám Andrea énekesnő musicaláriákkal csalt könnyeket a szemünkbe, a Bandi testvérpár latin és standard táncait sosem lehet eleget nézni, de sok diák is lehetőséget kapott a műsorokban a szereplésre, mint például a görögkatolikus főiskola növendéke, Balogh Alfréd István, a tehetséges énekes Lőrinczy Fanni, Mokánszky Bálint és Sebők Mercédesz versenytáncosok, vagy éppen az ifjú kedvence Thaliának, László Benjámin.
Köszönjük a kedves közönség visszajelzéseit, amelyek alapján le tudjuk szűrni, milyen típusú műsorokra van nagyobb igény. Észrevehető, hogy egy átlagos koncert nem arat akkora sikert, mint egy koncertre épülő tematikus est, mely látványvilágban (fotó- és filmbejátszásokkal) is hozzátesz az élményhez. Így váltak a legnépszerűbb, ismétlést kívánó programokká a következők: Egy este a Titanicon (dokumentumrevü), Két összeillő ember (Domján Edit és Szécsi Pál szerelmi története), Utcáról a fénybe (Edith Piaf zenés életútja) stb.
Aki nem hiszi, járjon utána! Szerdánként várjuk!!!
Azért írtam le ezt a sok nevet, hogy lássák, kiknek köszönhető estéről estére az a csoda, amelyben részesülünk. Az ajtóban álló kolléganőktől kezdve a „jegyárus néniig”, a technikustól a filmfelvételt készítő ifjú hölgyig, és a tányérokat kihordó segítőket, háttérben munkálkodó takarítókat meg rakodókat ki ne hagyjam! És főleg a művészeknek hála! Őket illeti a dicséret!
Orémusz Maja, az OPI Egyesület elnöke
2024. ÉVI MŰSORAINKDECEMBER
NOVEMBER
OKTÓBER
SZEPTEMBER
JÚLIUS
JÚNIUS
MÁJUS
ÁPRILIS
MÁRCIUS
FEBRUÁR
JANUÁR